Methodist logo link

North Norfolk Methodist Circuit Preaching Plan

< click to go back to home page >

Dotted around our preaching appointments are some abbreviations - here is the key to give you a bit more information:

AAW = all age worship, B = baptism, CA = Church Anniversary Cafe = Informal worship, CS = Circuit Service, HC = Holy Communion, HF = Harvest Festival, SoP = Songs of praise,  
US = Service at Methodist Church with Anglicans 5Alive = Contemporary worship, Cov = Covenant Service, LA = Service arranged by the local Stewards
US @ PC  = United Service at the parish church, CPC = Circuit Prayer Candle Service, Hff = Harvest flower festival, B = Baptism, CbyC = Carols by Candlelight, 
Ext HC  = Holy Communion, elements  consecrated elsewhere MCh = Messy Church

 

 

March

 

 

 

 

 

 

 

08/03/2020

15/03/2020

22/03/2020

29/03/2020

 

 

First in Lent

Second in Lent

Third in Lent

Mothering Sunday

Passion Sunday

Aylsham

10.00

Horne

Belshaw Café

A Bossingham HC

Houlden

Brown

StF

5.00

Belshaw 5Alive

 

 

 

 

Barton Turf

2.30

Horne

Willimott HC

Peedle

At Sloley

Belshaw

H&P Sankey

 

 

 

 

 

 

Cromer

10.45

Willimott HC

Parton

Selwyn

Chapman

George

with East Runton StF

 

 

 

 

 

 

Gresham

2.30

Hayes

Russen

Barnett HC

Windridge

Selwyn

H&P, CMP

 

 

 

 

 

 

Hickling

10.30

Sharp HC

M Bossingham AAW

Webb

LA

Willimott

StF, H&P

 

 

 

 

 

 

Lessingham

11.00

Payne

Willimott

Peedle

Belshaw

Webb HC

StF

 

 

 

 

 

 

Mundesley

10.30

Cox

Webster

Clough HC

Hayes

S Ling

StF, H&P, CMP

 

 

 

 

 

 

N Walsham

10.30

Fenn HC

George

Russen AAW

Ling

Clough

StF, H&P

4.00

 

Russen MCh

 

 

 

 

 

 

Overstrand 

10.30

Webster

K Willimott

Willimott HC

Walker

Rogers

StF, MP, H&P

 

 

 

 

 

 

Reepham

10.30

LA

Chapman AAW

Sharp

Horne

A Bossingham HC

with Cawston

 

 

 

 

StF, SoF 1-3

 

 

 

 

 

Sheringham

10.30

Rosier

Hayes Ext HC

LA

Payne

Parton

StF, H&P, CMP

4.30

 

Bossingham Café

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sloley

2.30

Rogers

Belshaw

Sharp B

LA SoP

Willimott

H&P/Power

 

 

 

 

 

 

Smallburgh

11.00

LA

Miller

At North Walsham

J Clough

Sharp

StF

 

 

 

 

 

 

Trunch

10.30

George

Horne

Fenn HC

Miller

Russen

H&P, MPC

 

 

 

 

 

 

Weybourne

10.45

Barnett

Windridge HC

LA

Barnett

K Willimott

H&P, MPC

 

 

 

 

 

 

 

 

April

 

 

 

 

 

05/04/2020

12/04/2020

19/04/2020

26/04/2020

 

 

Palm Sunday

Easter

Second Sunday of Easter

Third Sunday of Easter

Aylsham

10.00

Horne

Sharp HC

Unite

A Bossingham

StF

5.00

Belshaw 5Alive

 

 

3pm at Sheringham

Barton Turf

2.30

Cox

At Sloley

LA

3pm at Sheringham

H&P Sankey

 

 

 

 

 

Cromer

10.45

LA

Willimott HC

Selwyn

Griffiths

with East Runton StF

 

 

 

 

3pm at Sheringham

Gresham

2.30

Thraves

Sharp HC

Cox

3pm at Sheringham

H&P, CMP

 

 

 

 

 

Hickling

10.30

Fenn

Webb HC

M Bossingham AAW

Edwards

StF, H&P

 

 

 

 

3pm at Sheringham

Lessingham

11.00

Chapman

Windridge HC

LA

Willimott HC

StF

 

 

 

 

3pm at Sheringham

Mundesley

10.30

Webster US HC

Bedford

Willimott

Chapman

StF, H&P, CMP

 

 

 

 

3pm at Sheringham

N Walsham

10.30

Windridge

Fenn HC

Russen AAW

Belshaw

StF, H&P

4.00

 

Russen MCh

 

 

 

 

Overstrand 

10.30

Peedle

At Cromer

Belshaw

J Clough

StF, MP, H&P

 

 

 

 

3pm at Sheringham

Reepham

10.30

Thraves

Rogers AAW

Houlden

Thraves HC

with Cawston

 

 

 

3pm at Sheringham

StF, SoF 1-3

 

 

 

Sheringham

10.30

Cox

Thraves HC

Thraves B

Sharp

StF, H&P, CMP

4.30

 

Price Café

Griffiths CS

 

 

 

 

 

 

Sloley

2.30

At Barton Turf

Thraves HC

Price

3pm at Sheringham

H&P/Power

 

 

 

 

Smallburgh

11.00

Price

2.30pm At Sloley

LA

3pm at Sheringham

StF

 

 

 

 

Trunch

10.30

US @ PC

Clough HC

Chapman

Peedle

H&P, MPC

 

 

 

 

3pm CS at Sheringham

Weybourne

10.45

Barnett HC

Parton

Hayes

George

H&P, MPC

 

 

 

 

3pm CS at Sheringham

 

 

May

 

 

 

 

 

03/05/2020

10/05/2020

17/05/2020

24/05/2020

31/05/2020

 

Vocations Sunday

Fifth Sunday of Easter

Sisth Sunday of Easter

Aldersgate Sunday

Pentecost

Aylsham

10.00

Horne

Belshaw Café

Thraves HC

Edwards

Chapman

StF

5.00

Belshaw 5Alive

 

 

 

 

Barton Turf

2.30

Willimott

Sharp HC

3pm CA Martham Singers

Thraves

At Sloley

H&P Sankey

 

 

 

 

 

 

Cromer

10.45

Webster HC

Selwyn

A Bossingham

Windridge

Belshaw

with East Runton StF

 

 

 

 

 

Gresham

2.30

Rogers

Thraves HC

Parton

Horne

Hayes

H&P, CMP

 

 

 

 

 

 

Hickling

10.30

Webb

M Bossingham AAW

Chapman

Willimott HC

Cox

StF, H&P

 

 

 

 

 

 

Lessingham

11.00

Cox

George

Peedle US

Barnett HC

Windridge

StF

 

 

 

 

 

 

Mundesley

10.30

Miller

Thraves US @ PC

Fenn HC

Payne

K Willimott

StF, H&P, CMP

 

 

 

 

 

 

N Walsham

10.30

Fenn

Sharp HC

Russen AAW

Ling

Willimott

StF, H&P

4.00

 

 

Russen MCh

 

 

 

 

 

 

 

Overstrand 

10.30

Willimott HC

US @ PC

LA

Price

Clough

StF, MP, H&P

 

 

 

 

 

 

Reepham

10.30

K Willimott

Price AAW

Houlden

Brown

Thraves HC

with Cawston

 

 

 

 

StF, SoF 1-3

 

 

 

 

Sheringham

10.30

Hayes

Clough HC

J Clough

Thraves B

Walker

StF, H&P, CMP

4.30

 

Unite café

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sloley

2.30

Thraves HC

LA SoP

At Barton Turf

Willimott

Walker/Thraves HC

H&P/Power

 

 

 

 

 

 

Smallburgh

11.00

Thraves

Parton

Willimott HC

Walker

2.30pm at Sloley

StF

 

 

 

 

 

 

Trunch

10.30

Rogers

US @ PC Thraves

At Mundesley

Webster

Russen

H&P, MPC

 

 

 

 

 

 

Weybourne

10.45

Payne

Barnett CA HC

Unite

Sharp

Rogers

H&P, MPC